Artykuły na temat treningu siłowego


Kobieta na siłowni - historia prawdziwa cz. 1 - link oraz Kobieta na siłowni - historia prawdziwa cz. 2 - link - czyli historia pewnej kobiety o wyboistej drodze, która ostatecznie doprowadziła ją na siłownię ;)

100 powodów, dla których warto ćwiczyć z ciężarami - link - tutaj komentarz raczej zbędny :)

Progres jako podstawa treningu - link - artykuł o tym czym jest progres, jakie są jego rodzaje, jak należy go wykonywać i trochę rad praktycznych.

Trening siłowy kobiet - link - o istotnych kwestiach dotyczących specyfiki funkcjonowania kobiecego organizmu, korzyściach z treningu siłowego, ogólnie o treningu siłowym dla kobiet oraz obalanie mitów i ciekawostki.

Informacje dla początkujących - link - bardzo podstawowe i ogólne informacje związane z treningiem siłowym i zbiór przydatnych linków do postów bezpośrednio lub pośrednio związanych z treningiem siłowym. 

Rozgrzewka w treningu siłowym - link - istota takiej rozgrzewki, korzyści rozgrzewki, wysiłek aerobowy, przygotowanie do przeciążenia stawów oraz faktyczne rozgrzanie trenowanego mięśnia.

ACT, czyli trening dla początkujących - link - kilka słów o najbardziej podstawowym treningu siłowym, czyli treningu obwodowym.

Propozycja treningu dla początkujących - link - ponownie kilka słów o treningu obwodowym (ACT), uzupełnienie do poprzedniego artykułu. Korzyści z takiego treningu, ogólne zasady oraz przykładowy układ treningu.

Trochę informacji o treningach FBW - link - zebrane w jednym miejscu najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju treningu siłowego, czyli m.in. korzyści, dla kogo jest, jak układać i przykłady.

Trening dla początkujących - link - ogólne informacje na temat treningu, trochę o rozgrzewce i rozciąganiu oraz przykładowy trening. 

Pierwsze kroki na siłowni - coś dla Pań - link - artykuł o mrocznym świecie siłowni, wskazówkach dla kobiet, jak sobie poradzić w tym świecie oraz o pozytywnych stronach tego świata. 

Czy trening nie zmieni mnie w Schwarzeneggera - link - głównie o tym, dlaczego kobiecie nie grozi przerost mięśni.

Czego nie powinna się bać kobieta idąc pierwszy raz na siłownię - link - artykuł rozwiewający pewne wątpliwości kobiece, zawierający wskazówki i porady, jak poradzić sobie z obawami.

Trening siłowy, a estetyka sylwetki kobiecej - link - ponownie co nieco o tym, dlaczego kobieta nie będzie miała wielkich mięśni oraz wskazanie, które ćwiczenia na siłowni ą efektywniejsze i kiedy należy podziękować instruktorom.

Trening z obciążeniem dla kobiet - link - ogólnie o tym ci się wiąże z treningiem siłowym, rozwianie wątpliwości z tym związanych i nieco praktyki, czyli od czego zacząć trening siłowy.

Jak wybrać odpowiedni klub lub siłownię - link - głównie o tym na co należy zwrócić uwagę, o czym pamiętać.

Co należy wiedzieć o treningu siłowym - link - zbiór najważniejszych informacji o treningu siłowym przedstawionych w przystępny sposób w formie artykułu.

Rodzaje treningu z punktu widzenia redukcji tkanki tłuszczowej - link - najważniejsze rodzaje treningów, czym się charakteryzują i jak można je łączyć.

Trening wspomagający redukcję - link - podobny post do poprzedniego linku, czyli podstawowe rodzaje treningów i ich charakterystyka.

Trening w domowych warunkach - link - kilka informacji, przydatne linki.

O treningu siłowym prawie wszystko - link - bardzo dużo informacji w jednym miejscu.


Papierowi instruktorzy - link - kilka słów o instruktorach i dlaczego warto na nich uważać. 


Porównanie dwóch metod treningowych - link - porównanie splitu i fbw, ogólnie jak wyglądają te treningi, czym się charakteryzują.


FBW i split dla początkujących - link - artykuł o tych dwóch rodzajach treningu z perspektywy początkującego. Propozycje ćwiczeń, przykłady treningów, wyjaśnienie jak je układać.

Obiektywne spojrzenie - link - artykuł od nieco innej strony o FBW i Splicie, takie nieco rozwiewanie wątpliwości lub obalanie powszechnie panujących poglądów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Polecam czytać dokładnie i ze zrozumieniem ;)


Full Body Workout 5x5 - link - artykuł poświęcony treningowi FBW, ale dla nieco już bardziej zaznajomionych z tematem, zwłaszcza praktycznie, ale niekoniecznie z bardzo długim stażem, czyli średniozaawansowanych. Znajdziecie tutaj ogólny opis treningu, jego założenia, system budowy treningu, przykładowy zestaw oraz dodatkowe informacje istotne z perspektywy tego sposobu treningowego.

Full Body Workout - Texas Method - link - kolejna metoda treningowa dla średniozaawansowanych. Jasno i przejrzyście opisany sam trening, cel treningu, dlaczego powstał, założenia, sposób budowy. Znajdziemy tam także przykładowy zestaw treningowy oraz informacje dotyczące rozgrzewki.

Metoda 15-10-5 : alternatywne progresje, cz. I - link - ponownie metoda przynajmniej dla średniozaawansowanych. Artykuł wprowadzający, na początku trochę informacji podstawowych i uwag. Potem przejście już do samego treningu - jego budowy i kwestii powtórzeń, jak to wszystko powinno wyglądać.

Metoda 15 10 5 : alternatywne zestawy FBW, cz.II - link - dalsza części poprzedniego artykułu. Ponownie na wstępie trochę ogólnych informacji. Potem rozpisana kwestia rozgrzewki, jak powinna wyglądać, ile powtórzeń, progres, itp. Dalej już mamy gotowe przykłady planów treningowych.

6 najczęściej popełnianych błędów w treningu - link - omówienie sześciu błędów, wyjaśnione dlaczego powinno się robić tak, a nie inaczej. Ciekawy, luźniejszy artykuł w tematyce treningu siłowego.


NOWY !!! Jak ćwiczyć poszczególne partie mięśniowe - link - wyszczególnione poszczególne partie mięśniowe z opisem tego, jaką rolę pełnią w organizmie, jakie są najczęściej popełniane błędy, jak należy je ćwiczyć. Artykuł długi, aczkolwiek sporo informacji.

NOWY !!! Jak spalić tłuszcz z pośladków - link - taki nieco poradnik dla osób, które stwierdziły, że chciałyby coś ze sobą zrobić. Rady tam prezentowane odnoszą się ogólnie do zrzucania tłuszczyku, a nie tylko do pośladków, jak sugerowałby tytuł.

NOWY !!! Jak podnieść sobie pośladki - link - konkretnie wskazane i pisane ćwiczenia, które warto umieścić w swoim treningu. Do każdego ćwiczenia dodatkowo załączony jest filmik. 




Jeżeli masz pomysł odnośnie tego, co powinno się tutaj znaleźć, podziel się Nim w komentarzu. W ten sposób będzie można dostosować to miejsce również do Twoich oczekiwań ;) 
Jeżeli widzisz, że któryś link nie działa albo przenosi nie tam gdzie powinien, proszę zostaw informację o tym w komentarzu ;)

Za wszystkie komentarze, wskazówki i porady dziękuję :)

9 komentarzy:

  1. hmm...co do 6 popełnianych błędów to jest tam kilka sprzeczności z tym co większość siłaczek pisze na blogach.
    1. posiłek po, powinien byc od razu, białko i węglowodany dla mieśni, czy nie tak?
    2. glikogen spala sie w ciągu 40 min dosc intensywnych cwiczen (zakladam ze silownia jest "dosc" intensywnym cwiczeniem...
    3."Nie wykonujesz aerobów? To lepiej zacznij. Redukcja tylko poprzez trening siłowy jest możliwa (np. treningi metaboliczne), ale będzie o wiele większym wyzwaniem (wymaga o wiele większego doświadczenia)." przeciez caly czas powtarzacie ze silowy jest najwazniejszy a aeroby to tylko dodatek...
    i weź tu czlowieku badz madrym...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli już odnosisz się do jakiś wypowiedzi siłaczek to podawaj konkretne linki do wpisów, w których przeczytałeś/łaś, będzie prościej udzielać odpowiedzi. I albo piszesz jakieś stwierdzenia albo zadajesz pytania, bo z Twojej wypowiedzi nie wynika, czy oczekujesz, aby ktoś się odniósł do tego co piszesz, czy po prostu chciałeś/aś wyrazić swoje zdanie.

      Ad.1.
      W linku z 6 błędami jest poruszana kwestia węgli spożywanych w tzw. płynach, czyli wsypujesz do wody i wypijasz. A o tym raczej się na blogach nie pisze, tylko o węglach przyjmowanych z normalnym pożywieniem.
      Przyjmuje się, że zaraz po treningu może być np. jakiś owoc, zwykle wtedy kiedy do normalnego posiłku mija trochę czasu, bo np. trzeba dotrzeć z siłowni, więc często gęsto wtedy wiele osób przegryza coś. I jak już się ogarniemy po treningu (wrócimy z siłowni) to normalny posiłek białko, węgle, tłuszcze. Tyle, że to są podstawowe zasady podejścia do tej kwestii. Można się spotkać z odstępstwami wynikającymi z celów treningowych i założeń dietetycznych danej osoby.

      Ad.2 To jest stwierdzenie, pytanie czy co ?

      Ad.3.
      Najprościej pisząc, to siłowy trening oddziałuje na mięśnie, powodując tym samym wyrzut odpowiednich hormonów odpowiedzialnych za proces redukcji. Aeroby tego nie dają, one mają działanie wspomagające. Po drugie aeroby nie ukształtują sylwetki przy redukcji, nie sprawią tego, że ciało będzie wyglądać lepiej. Po trzecie organizm szybko przyzwyczaja się do aerobów i dlatego ich efektywność maleje.
      Właśnie z tych trzech powodów uznaje się, że trening siłowy jest postawą redukowania w kwestii aktywności fizycznej i uzupełnieniem diety. Natomiast aeroby stanowią dodatek, który poprawi efektywność treningów.
      Polecam przejrzeć plany treningowe osób redukujących się, zaczynają od siłówki dodając do tego aeroby i to nie zawsze, bo nie wszyscy mają na to czas i ku Twojemu zaskoczeniu wyglądają lepiej i chudną.
      Poza tym kwestia tego czy dodawać aeroby czy nie to po części też indywidualna kwestia każdej osoby i tego jaki jest cel ostateczny i punkt, z którego się zaczyna. U niektórych osób np. zaczyna się od aerobów, bo ich stan nie pozwala na danym etapie na wprowadzenie treningu siłowego.

      Mądrość nie bierze się z przeczytania kilku wpisów na blogach i kilku artykułów, tylko z ciągłego dokształcania i poszukiwania odpowiedzi na swoje pytania, z ciągłego czytania, analizowania, porównywania i wyciągania wniosków.

      Usuń
    2. chodzi mi o to z tym glikogenem ze moim zdaniem w tym artykule jest bledna informacja i pojawiaja sie watpliwosci. np. ktos o malej wiedzy po przeczytaniu tego stwierdzi ze za krotko cwiczy i bedzie sie katowal jeszcze dluzszym treningiem i w wypadku "rad" tego artykulu, treningiem aerobowym...

      aby to strona byla naprawde pomocna "ciemniakom" cwiczeniawym (sama sie za takiego uwazam dlatego czytam,analizuje i pytam:)) to przydatny bylby np Twoj komentarz. bo na moje pyt. a trening silowy czy aerobowy odpowiedzialas cos przeciwnego do tresci artyluku (co zreszta zgadza sie z moja dotychczasowa wiedza)

      co do stwierdzen czy pytan. to sa moje watpliwosci wiec sa pomiedzy stwierdzeniem a pytaniem:)

      Usuń
    3. Nie widzę tego o tym glikogenie, w sensie tej konkretnej informacji, więc się nie odniosę ;)

      Być może masz rację, tyle, że jak już gdzieś pisałam u siebie na blogu, nie jestem w stanie zrobić wszystkiego, opisać dokładnie, wyjaśnić, itp. Ja daję pewne wskazówki, bazę i czytelnik musi popracować nieco sam, sam musi przeczytać trochę artykułów, żeby do pewnych rzeczy dojść.

      Możesz wierzyć lub nie, ale na początku przygody z tym wszystkim też każdy artykuł tak łapałam za słówka i od razu mówiłam, że coś nie gra coś jest nie tak. Dopiero po jakimś czasie nabrałam dystansu i zrozumiałam kilka istotnych rzeczy, np. taką, że artykuły ogólne są ogólne i nie należy się tam doszukiwać głębszego sensu ;) Tak jest w przypadku tego artykułu 6 błędów. On wskazuje czego powinno się unikać i dość ogólnie prezentuje wyjaśnienie.
      Ten akapit odnośnie aerobów jest dość ogólny, on ma na celu jedynie pokazanie, że te wszelkie cud środki nic nie dadzą, że trzeba pójść w innym kierunku. I myślę, że tak warto na niego spojrzeć i nie doszukiwać się w nim czegoś głębszego ;)

      Aha, okej ;)

      Usuń
  2. jest art o spalaniu tłuszczu z pośladków, a jak powiększyć pośladki. Tzn chodzi o to, że w brzuchu i nogach mam za dużo, a w pupie za mało ;) da się to jakoś połączyć czy jedyne wyjście dla mnie to bycie albo kulką (na całym ciele) albo kanciastą (bez kobiecych kształtów)? :p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko ocenić co trzeba zrobić nie widząc Ciebie. Ale z tego co opisujesz to prawdopodobnie chodziłoby najpierw o redukcję, a potem o trening nakierowany na pupę. Tylko trzeba tutaj dużo samozaparcia i ciężkiej pracy ;)

      Usuń
  3. Cholerka dużo tego. Jak dla laika to ciężko ogarnąć. Szkoda że nie jest to usystematyzowane w jeden sensowny artykuł. Albo chociaż podzielony na jakieś konkretne podgrupy.

    Ale dzięki że zebrałaś to w jednym miejscu:) Postaram się jakoś przez to przebrnąć i sobie to poukładać:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny blog, bardzo dużo przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Też z kilku artykułów już skorzystałam. Ciekawe informacje można znaleźć, przejrzyjcie sobie. Mnie teraz ciekawi jeszcze temat ćwiczenia na powietrzu, jak to wpływa na nasze zdrowie, czy lepiej pomaga się dotlenić. Siłownie zewnętrzne coraz częściej można spotkać. Aż żal nie korzystać jak to często są bardzo dobre jakościowo urządzenia. Proste w obsłudze, dla każdego.

    OdpowiedzUsuń